Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Rumi - SOLIDARNI Z UKRAINĄ
A A

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi

View the embedded image gallery online at:
http://hipolit.info/solidarni-z-ukraina#sigFreeId4ed13adbfc

Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło kolejne ułatwienia w procesie organizacji kształcenia, wychowania oraz opieki dzieci i młodzieży z Ukrainy.

11 kwietnia br. zostało opublikowane znowelizowane rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w tym zakresie.

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ulatwienia-w-procesie-edukacji-dzieci-i-mlodziezy-z-ukrainy--rozporzadzenie-mein

W ramach wsparcia dzieci oraz nauczycieli, którzy aktualnie uczą w klasach zróżnicowanych językowo i kulturowo, nasza firma przygotowała BEZPŁATNE materiały interaktywne:

Proponowany zestaw ćwiczeń interaktywnych w programie dla dzieci Я тут! (wersja polskojęzyczna Jestem tu!) doskonale sprawdzi się jako urozmaicenie na zajęciach w organizowanych obecnie oddziałach przygotowawczych. Materiał będzie pomocny w miejscach, gdzie zapewnia się młodszym dzieciom opiekę, organizuje się pomoc w nauce oraz tworzy warunki do zabawy i nauki własnej (np. w świetlicy). Program sprawdzi się także na lekcjach mających na celu integrację grupy zróżnicowanej językowo.

Bawiąc się materiałami interaktywnymi (np. na monitorze interaktywnym) zawartymi w programie, dzieci mogą uczyć się od siebie nawzajem słownictwa i zwrotów najbardziej potrzebnych w społeczności szkolnej.

Interaktywne zabawy dla uczniów młodszych w programie Я тут! zostały podzielone na kilka obszarów tematycznych.

Aby zobaczyć fragment pokazowy produktu (z którego można korzystać bez konieczności logowania), zapraszamy -> https://www.mauthor.com/present/5958883016835072

Firma Learnetic przy współpracy z ukraińskim wydawnictwem edukacyjnym Ranok przygotowała dodatkowo i udostępniła bezpłatnie cyfrowe wersje podręczników, z których korzystać mogą ukraińscy uczniowie na całym świecie.

Wszystkie materiały interaktywne zostały udostępnione każdemu dziecku, rodzicowi i nauczycielowi na platformie dzwonek.pl. w zakładce KOLEKCJE

Ministerstwo Edukacji i Nauki, aby umożliwić ukraińskim uczniom kształcenie na odległość, realizuje inicjatywę #SzkołaDlaWas.

W ramach tej akcji zebrano już kilka tysięcy sztuk używanego sprzętu komputerowego. Będzie on dystrybuowany wszystkim dzieciom, które tego sprzętu w celu łączenia się z klasami ukraińskimi będą potrzebować.

Wiecej informacji uzyskać poznać klikając wponiższy link:

https://www.kuratorium.gda.pl/szkoladlawas-wsparcie-ukrainskich-uczniow/

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło aplikację  LikarPL, która ułatwi porady lekarskie dla obywateli Ukrainy. Umożliwi ona szybką diagnozę stanu zdrowia pacjenta, a także komunikację między pacjentem i lekarzem, który nie posługuje się językiem ukraińskim. 

Aplikacja składa się z dwóch modułów – dla pacjenta i dla lekarza. W części dla pacjenta znajduje się specjalny formularz, do którego należy wpisać podstawowe dane o stanie zdrowia. Pozwoli to lekarzowi przygotować się do konsultacji medycznej. Ankietę można wypełnić na komputerze lub telefonie, dostępna jest w języku ukraińskim, rosyjskim, polskim oraz angielskim.

Aplikacja została udostępniona pod linkiem: https://likar.mz.gov.pl

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki  przekazało wykaz piłkarskich klubów sportowych, które przyjmują osoby z Ukrainy do udziału w treningach (bezpłatnie). W ww. bazie oprócz danych kontaktowych klubu można znaleźć również dokładną informację o tym, jakie roczniki klub jest w stanie przyjąć na bezpłatne treningi. 

Wykaz został zamieszczony na stronie kuratorium: https://www.kuratorium.gda.pl/bezplatne-treningi-dla-osob-z-ukrainy-ogolnopolska-baza-klubow-pilkarskich/

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej informacje o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym dla zdających – obywateli Ukrainy.

Materiały są dostępne w języku polskim i ukraińskim.

https://www.kuratorium.gda.pl/informacje-cke-o-egzaminie-osmoklasisty-i-egzaminie-maturalnym-dla-zdajacych-obywateli-ukrainy/

W związku z agresją Rosji na Ukrainę i napływem do Polski uchodźców z terytorium państwa ukraińskiego Ministerstwo Edukacji i Nauki podjęło szereg działań mających na celu ułatwienie funkcjonowania ukraińskich dzieci w polskich szkołach oraz zatrudniania obywateli Ukrainy.

 link:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zatrudnianie-kadry-pedagogicznej-i-pomocy-nauczyciela-w-szkolach--informacja-dla-obywateli-ukrainy