Dnia 4 grudnia 2018 roku w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi, odbył się II Wojewódzki Konkurs Kulinarny „Hipolit Chef“. Projekt ten skierowany był do młodych kucharzy, uczniów szkół o profilu gastronomicznym, którzy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności szerszemu gronu odbiorców. Uczestnicy konkursu  przygotowywali potrawy z nieznanych im wcześniej produktów. W tym roku motywem przewodnim była: kaczka, rokitnik i salsefia. Z tych produktów z dowolnymi dodatkami należało przygotować danie główne. W zawodach liczyły się nie tylko umiejętności ale też kreatywność i odporność na stres spowodowany presją czasu. Wszystkim uczestnikom udało się doskonale sprostać zadaniu. W rywalizacji wzięło udział 11 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Gdańska, Gdyni, Pucka, Wejherowa i Rumi.

Dnia 26 listopada 2018 roku w Auli Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastyczno-fotograficzno-filmowego „Uzależnienia XXI wieku” organizowanego przez Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie, w którym uczennica naszej szkoły Kinga Motyka z klasy 1 E zdobyła wyróżnienie w kategorii praca plastyczna.

View the embedded image gallery online at:
http://hipolit.info/konkursy#sigFreeId5b73687a62

 

W dniu 26 listopada 2018 uczniowie klasy 3A i 3C wzięli udział w VI edycji ogólnopolskiej olimpiady SOLIDARNOŚCI "olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii". Olimpiada dotyczyła historii wiedzy z zakresu historii najnowszej Polski ostatnich 30-tu lat i przemian społecznych, gospodarczych i politycznych w naszym kraju. Olimpiada miała też na celu przybliżenie polskiego dziedzictwa historycznego i polskiego dorobku kulturowego. Organizatorem szkolnej edycji olimpiady był nauczyciel Rafał Nowicki. Finał VI edycji odbędzie się w czerwcu 2019 w Poznaniu. Przed finałem grupa 48 finalistów wojewódzkich przyjedzie do Gdańska na 3-dniową wizytę studyjną, podczas której uczestnicy będą brali udział, m.in. w warsztatach tworzenia krótkich form filmowych, dziennikarskich, wystąpień publicznych, autoprezentacji oraz zwiedzaniu miejsc związanych z historią lat 1970-1990.  Nabyte umiejętności wykorzystają podczas egzaminu finałowego, do którego przystąpią w trzyosobowych drużynach wojewódzkich. Na zwycięzców czekają indeksy na czołowe uniwersytety, stypendia naukowe i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Nauczyciele zwycięskich drużyn otrzymają również nagrody finansowe i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

View the embedded image gallery online at:
http://hipolit.info/konkursy#sigFreeId2e86b9bc53

W dniu 14 listopada 2018 uczennica Aleksandra Lehmann z klasy 3C wzięła udział w wojewódzkim konkursie historycznym zorganizowanym przez Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni pt: "Droga do Polski Niepodległej 1918", w której wzięli udział uczniowie szkół zawodowych i technicznych z województwa pomorskiego. Konkurs zorganizowany był z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą obejmującą okres lat 1914-1919. Uczennica naszej szkoły zajęła 7 miejsce.

View the embedded image gallery online at:
http://hipolit.info/konkursy#sigFreeIdd4d9b3226e

Kolejny Przegląd Krótkich Form Teatralnych poświęcony profilaktyce uzależnień, HIV i AIDS organizowany przez Sanepid w Wejherowie, już za nami.  25 października na scenie Domu Kultury w Rumi-Janowo, tradycyjnie swoje przedstawienia teatralne zaprezentowały szkoły z powiatu wejherowskiego. Tym razem grupa teatralna z „Hipolita” w składzie (2 Natalie, Sandra, Artur, Oskar, Marta, Piotr i Monika) zajęła pierwsze miejsce, co przepustkę do etapu wojewódzkiego przeglądu. Trzymajcie kciuki za naszą grupę! Specjalne podziękowania  za wspólne cztery lata  należą się naszym konferansjerom - Izie i Nikodemowi. Pamiętamy też o szalonej widowni, bez której nie byłoby tak wspaniale i o  Patryku- jesteś The Best!

View the embedded image gallery online at:
http://hipolit.info/konkursy#sigFreeId1bde037feb

 

30 października 2018 r. miała miejsce kolejna edycja szkolnego konkursu gastronomicznego: DANIE ZA DYCHĘ. Celem tego konkursu jest podwyższanie umiejętności gastronomicznych oraz promowanie innowacyjności i kreatywności uczniów, kształcących się w zawodzie: kucharz i technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczestnicy konkursu wykonali samodzielnie zakąskę, której koszt nie przekroczył 10,00 zł. Paragon należało przedstawić komisji w dniu konkursu. Uczestnicy mieli prawo do korzystania z produktów znajdujących się w pracowni: mąka, ryż, cukier, sól, przyprawy podstawowe, kasza, kakao, bułka tarta, mąka ziemniaczana, jaja, zioła, warzywa. W komisji konkursowej zasiedli szefowie kuchni trójmiejskich restauracji:

Lech Klein szef kuchni MK GASTRO Gdańsk,

Michał Płotka szef kuchni w Restauracji LEŚNA w Wejherowie,

Krystian Sosnowski  szef kuchni w Restauracji BUKSZPRYT w Hotelu Skipper w Rewie,

Agnieszka Bianga przedstawiciel firmy MAS DROB.

Przygotowanie praktyczne uczestników konkursu było znakomite i na wysokim poziomie. Każdy wykazał się pomysłowością i kreatywnością, dlatego komisja miała trudny orzech do zgryzieniaJ

Najlepsze danie przygotowała i zajęła I miejsce - Klaudia Raif

II  miejsce zajął Mateusz Kasiura, a III miejsce – Aleksandra Naczk.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Fundatorem nagród była firma MAS-DROB, Oerlemans Food Polska, Piekarnia Szwajcarska, Starostwo Powiatowe w Wejherowie. Każdy uczestnik wyszedł nagrodzony. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

View the embedded image gallery online at:
http://hipolit.info/konkursy#sigFreeId0f451880c3

29 października 2018 roku w „HIPOLICIE” odbyła się szósta edycja Olimpiady z Wiedzy Turystycznej (etap szkolny), która realizowana jest pod hasłem „Turystyka w przyrodzie”. Olimpiada ma na celu zachęcić uczniów do pogłębiania wiedzy dotyczącej osobliwości przyrody ożywionej i nieożywionej oraz jej ochronie dzięki turystyce. Uczniowie mogą zwrócić uwagę m.in. na następujące zagadnienia: zmieniające się relacje pomiędzy turystyką a środowiskiem przyrodniczym, percepcję przyrody oraz estetykę krajobrazu. W olimpiadzie wzięły udział uczennice klas turystycznych z klas 3A i 4B. Podczas etapu centralnego VI Olimpiady Wiedzy o Turystyce zadaniem uczestników będzie zaprezentowanie projektu zagospodarowania turystycznego wybranego obszaru lub obiektu cennego przyrodniczo. Założeniem jest udostępnienie go na potrzeby turystyki przy jednoczesnej trosce o minimalizowanie niekorzystnego wpływu ruchu turystycznego na wybrany obiekt lub obszar. Prezentacja powinna zawierać m.in. informację o obiekcie lub obszarze jako walorze turystycznym, projekt zagospodarowania lub wykorzystania turystycznego, informacje o docelowym segmencie turystów, ocenę potencjalnych pozytywnych i negatywnych skutków realizacji projektu na stan i zachowanie wybranego obiektu. Olimpiada jest wpisana na listę Ministerstwa Edukacji Narodowej. Udział w Olimpiadzie daje możliwość: - sprawdzenia wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy w branży turystycznej,  - poszerzanie zainteresowania w zakresie turystyki,  - zwalnia finalistów Olimpiady z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik obsługi turystycznej - laureaci olimpiady są przyjmowani na wyższe uczelnie z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.

View the embedded image gallery online at:
http://hipolit.info/konkursy#sigFreeIdbedbef9769

23 października 2018 roku reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w V Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „Literacka Kuchnia”, który odbył się o w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku. Do rywalizacji stanęło 13 dwuosobowych drużyn z całej Polski. „Hipolita” reprezentowali uczniowie: Klaudia Raif z 3E i Mateusz Kasiura z 2E, którzy na konkurs zostali przygotowani przez Panie: Dorotę Gasztę i Urszulę Kordyńską.  Inspiracją deseru: „Ptyś z kruszonką, w towarzystwie bezy i Crème pâtissière” była książka J. Ryan Stradal: „Smak chili, smak życia”, a zakąski „Mozzarella w szynce parmeńskiej, w towarzystwie warzyw i makaronu z pomarańczy”,  była książka Ewy Stachniak: „Katarzyna Wielka. Gra o władzę”. Ostatecznie nasza drużyna wywalczyła II miejsce za design! Konkurencja była ogromna, a w jury zasiadło aż 20 znawców sztuki kulinarnej, cukierniczej i literackiej. Celem konkursu jest przede wszystkim propagowanie czytelnictwa, zapoznanie z twórczością klasyków i pisarzy współczesnych oraz kształtowanie postaw kreatywnych poprzez szukanie inspiracji kulinarnych w innych dziedzinach sztuki jak literatura piękna. Klaudii i Mateuszowi gratulujemy sukcesu i życzymy dalszego rozwoju na drodze zawodowej!

View the embedded image gallery online at:
http://hipolit.info/konkursy#sigFreeId092e47ae9d