Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Rumi - "Praktyki w Hiszpanii szansą rozwoju umiejętności kulinarnych i spedycyjnych uczniów rumskiego Hipolita"
A A

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi

       FE Wiedza Edukacja Rozwoj rgb 2

 

    W październiku 2019 r. została podpisana umowa dotycząca nowego projektu finansowanego przez Unię Europejską, w której głównym beneficjentem są uczniowie uczęszczający do klasy technik żywienia i usług gastronomicznych oraz spedytor, na lata 2019 – 2021.

Najważniejszym celem projektu jest kształcenie uczniów, które pomoże zniwelować różnice wynikające z pochodzenia oraz zapewni bardzo dobre przygotowanie zawodowe równoznaczne ze znalezieniem pracy. Z tego powodu szkoła kładzie nacisk na podnoszenie atrakcyjności kształcenia zawodowego, co idzie w parze ze zdobywaniem doświadczenia przez młodzież na praktykach, która będzie mogła wykorzystać zdobytą wiedzę za granicą po powrocie do Polski oraz łatwiej zdobyć pracę dzięki nowym umiejętnościom. Dzięki praktykom zagranicznym nastąpi doskonalenie procesu uczenia się i nauczania poprzez obserwację sposobu uczenia się i nauczania w innym kraju - w Hiszpanii oraz wykorzystanie najlepszych doświadczeń i praktyk.

Nowa wiedza i doświadczenie, to nowe możliwości w pracy, to osiągnięcia w konkursach, to także kształtowanie postawy otwartości i tolerancji na wielokulturowość Europy, która będzie się przekładać na codzienne życie w kraju. Nasza szkoła potrzebuje płaszczyzny porównawczej z dobrymi praktykami kształcenia zawodowego. Chcielibyśmy zderzyć nasz model nauczania z wymaganiami europejskich pracodawców i zweryfikować postawy i wiedzę uczniów i nauczycieli w środowisku międzynarodowym. Europejski Plan Rozwoju Szkoły zakłada podnoszenie własnych kwalifikacji, dalsze szkolenie zawodowe, co pozwoli w przyszłości łatwiej adaptować się do nowych wymogów rynku pracy. Rozwój zrównoważonej współpracy transgranicznej pozwoli na pozyskanie informacji o systemach edukacji, pracy i zatrudnienia w Hiszpanii, pozwoli na nawiązanie kontaktów międzynarodowych na płaszczyźnie uczniów i opiekunów, umożliwi na zweryfikowanie metod i narzędzi pracy ze stażystami w miejscach pracy. Nowoczesne technologie używane w przemyśle, przedsiębiorstwach branżowych i firmach specjalistycznych poszerzą wiedzę uczniów w kształconych zawodach.

Uczniowie będą zdobywać nowe doświadczenia w czasie dwóch mobilności: w roku 2020 i 2021 w miejscowości Valencia oraz San Sebastian w Hiszpanii.

Koordynatorem projektu jest p. Dorota Gaszta, ewaluatorem – p. Urszula Kordyńska.