Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Rumi - 9 LUTY – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi

Hawajska, wiejska, amerykańska czy neapolitańska…. Kto nie zna tych nazw? Wiadomo, pizza! Króluje na naszych stołach od bardzo dawna. Podobno potrawę w rodzaju pizzy podawali już starożytni Grecy. Były to płaskie chleby posmarowane oliwą, czosnkiem, posypane ziołami. Z Grecji (ok. 500 p.n.e.) trafiły do starożytnego Rzymu. Po sprowadzeniu do Europy pomidorów, w XVII-wiecznym Neapolu do pizzy zaczęto nieodłącznie stosować sos pomidorowy.

Z kolei z pizzą Margherita związana jest taka oto legenda: Podobno ta pizza została zrobiona przez neapolskiego  pizzaiolo (włoska nazwa piekarza pizzy), Raffaele Esposito, na cześć wizyty króla Humberta I i jego żony, królowej Małgorzaty około 1800 roku. Zrobił ją w kolorach włoskich – z sosem pomidorowym, mozarellą i bazylią. Pizza tak się spodobała królowej, że podziękowała mu osobiście. W odpowiedzi autor nazwał pizzę imieniem królowej i od tego czasu my wszyscy zawsze zamawiamy i jemy pizzę królewską :).

Ale czy wiecie, że największa pizza powstała w RPA w 1990 r. i ważyła – bagatela - 12,2 tony!  Średnica pizzy to było 37,4 metra. Zużyto 3960 kg sera 1763kg pieczarek, 1984 kg sosu pomidorowego.

Ciekawostką jest też, że pizza od 2010 roku jest uznana przez Unię Europejską za tradycyjny specjał włoski, a na listach Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, chroniących dietę śródziemnomorską.

Dlaczego wspominamy pizzę?  9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy i aby uczcić to święto uczniowie klasy 2A i 2M  wzięli udział w „Konkursie na najdziwniejszą pizzę”.

Czy domyślacie się, jakie były składniki? Czekolada, żelki, batony czekoladowe, makaron, parówka, warzywa, jabłka… I to wszystko w zestawieniu z pysznym sosem i mięciutkim ciastem drożdżowym wykonanym w szkolnych pracowniach gastronomicznych.

Zajrzyjcie do galerii…