Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Rumi - Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w Hipolicie
A A

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi

Nasza szkoła jest jedną spośród 841 organizacji (liczba uczestników wciąż wzrasta), które wzięły udział w Europejskim Tygodniu Umiejętności Zawodowych nowej inicjatywie Komisji Europejskiej, mającej na celu podniesienie atrakcyjności i poprawę wizerunku kształcenia i szkoleń zawodowych w Europie.

W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych w naszej szkole odbyły się dwa rodzaje przedsięwzięć. Pierwsze skierowane były do uczniów naszej szkoły: wizyty studyjne w przedsiębiorstwach np. w Centrum Logistycznym Poczty Polskiej w Pruszczu Gdańskim, warsztaty kulinarne oraz turystyczno- krajoznawcze prowadzone przez przedstawicieli PTTK - Oddział Morski w Gdyni. Kolejne działania skierowane zostały do uczniów szkół gimnazjalnych i mia ły na celu przybliżenie kierunków kształcenia oraz odkrycie własnego talentu zawodowego. Stad też dla Gimnazjalistów przygotowano warsztaty zawodowe pt."Poznaj Tajniki Gastronomii" "Turystyka u Hipolita", "Logistyka zawód przyszłości", "Fryzjer zawód z tradycjami i przyszłością". W trakcie tych zajęć uczniowie mogli spróbować własnych sił przy wykonaniu zadań zawodowych, porozmawiać z uczniami i nauczycielami przedmiotów zawodowych. Dodatkowo uczniowie mogli skorzystać z porad doradcy edukacyjno-zawodowego oraz poznać swoje preferencje zawodowe. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych jest doskonałą formą promocji kształcenia zawodowego, ponieważ pozwala uczniom odkrywać swoje talenty, a także poszukiwać własnej drogi kariery zawodowej. Cieszymy się, że mogliśmy przyłączyć się do tej nowej inicjatywy Komisji Europejskiej, która miejmy nadzieję na stałe wpisze się do kalendarza wydarzeń. Jednocześnie dziękujemy za umożliwienie wizyt uczniów w firmach: Poczta Polska S.A. Pion Operacji Logistycznych Region Dystrybucji w Gdańsku, Salon Fryzjerski Jagoda w Wejherowie, Odział Morski PTTK w Gdyni. Wszystkie spotkania i zajęcia pozwoliły na poznanie zawodu w rzeczywistych warunkach i stały się cennym doświadczeniem dla naszych uczniów.
D.P.